műlencse műtét utáni rehabilitáció:

Látásjavító műlencse műtét utáni rehabilitáció: Mit várhatsz az első hónapban?

Itt az ideje búcsút inteni a szemüvegnek. Bár egy bizonyos kor felett gyakran közelre és távolra is kell szemüveg, ez nem azt jelenti, hogy csak így lehet élni. 45 éves korunk után folyamatosan romlik a látásunk, amely hatással van a mindennapi életünkre. Aki nem képes megszokni a bifokális vagy multifokális szemüveget, zavarja annak folyamatos cserélgetése, vagy szimplán szeretne minden távolságra tökéletesen jól látni, annak látásjavító szemlencse műtétre lesz szüksége.

 

De vajon mit várhatunk tőle? Valóban eredményes? Az alábbiakban eláruljuk, hogy mire számíthatunk az első hónapban.

Mikor ajánlott a szemlencse műtét elvégzése?

40-45 éves kor felett már mindenkivel megesik legalább egyszer, hogy túl rövid volt a keze ahhoz, hogy elolvasson valamit, ami előtte van. A probléma, hogy a szemüveg nincs mindig kéznél, kellemetlen állandóan keresni és viselni, így más megoldást kell keresni erre. Szerencsére a szemészeknek számtalan módszerük van arra, hogy javítsák a látásunkat. A beavatkozás nem csak abban segít, hogy többé ne kelljen szemüveget viselnünk, hanem abban is, hogy közelre és távolra tökéletes legyen a látásélmény. Erre is érdemes figyelni a látásjavító műtét után, hiszen csak akkor lesz eredményes, ha pihenünk és regenerálódunk. A kezelést követően ugyanis hetekig nem szabad megerőltető tevékenységet végeznünk, emelni és sportolni. Utána viszont minden helyreáll és élhetjük az életünket.

 

A lencseműtét javasolt mindenkinek, aki elmúlt 45 éves, szemüveget visel, homályosan lát közelre vagy távolra. Akinek még nincsen szürkehályog a szemén, de már rosszul lát közelre és távolra. Kiváló választás azok számára, akik nem tudják megszokni a szemüveget, nem akarják azt állandóan cserélgetni a különböző távolságokra, valamint elfelejtenék a hordással járó kellemetlenséget. A látásjavító műtéttel ráadásul a szürkehályogot is megelőzhetjük.

Szemlencse műtét vagy lézeres látásjavítás?

Felmerülhet a kérdés, hogy vajon mennyivel nyújt többet ez a technológia, mint a lézeres látásjavítás. A legfontosabb, hogy 45 éves kor felett ez a megoldás már nem biztosít éleslátást. A szemlencse alkalmazkodóképessége ugyanis folyamatosan romlik, ahogy idősödünk, úgy egyre kevesebb az esélye annak, hogy a lézeres látásjavítás eredményt hozhat.

 

A kezelés után ebben az életkorban ráadásul nagyobb a valószínűsége a szürkehályog megjelenésének, ami végül újabb szemműtéthez vezet. A látásjavító lencseműtét azonban eltávolítják a lencsét, ami szürkülésnek indulna, ezáltal megelőzhető a szürkehályog kialakulása, hiszen nem marad semmi, ahol ez megtörténhetne.

A műtét utáni teendők

A beavatkozás utáni napon kontrollvizsgálatra kell menni, amikor ellenőrzik a szemek állapotát. A szakorvos a biztonságos gyógyulás érdekében szemcseppet írhat fel a számunkra. Fontos, hogy ezeket kiváltsuk és az orvos javaslata alapján használjuk azt. Próbáljuk meg a napi adagot egyenletesen elosztani a nap során.

 

Amennyiben más készítményeket is használunk, akkor a 2 csepegtetés között várjunk legalább 5-10 percet. A további kontrollvizsgálatokon való megjelenés a zavartalan gyógyulás érdekében rendkívül fontos, így senkinek sem ajánlott kihagyni.

 

A szemlencse műtét után néhány napig még érzékeny lehet a szem, ami egy teljesen természetes tünet. A teljes gyógyulásra több hetet kell várni, a lábadozás időszakában a szúró érzés normális, olyan, mintha egy idegentest lenne a szemünkben. Előfordulhat továbbá enyhe váladékozás, illetve megváltozott színlátás.

 

A látás várhatóan napról napra jobb lesz, kényelmesebben érezzük magunkat a bőrünkben, a tünetek pedig lassan, de enyhülnek. Aki gyors látásromlást, erős fényérzékenységet, esetleg fájdalmat érez, annak haladéktalanul orvoshoz kell fordulnia.

Mit tehetünk a zavartalan gyógyulás érdekében?

Mindenekelőtt ne dörzsöljük vagy nyomkodjuk a szemünket még akkor sem, ha viszket. Kerüljük továbbá a fizikai terhelést, a megerőltető sportokat, és lehetőleg ne tartózkodjunk poros helyen. 4 hétig az uszodát is felejtsük el, hiszen az fertőzéseket okozhat.

 

Fontos, hogy a műtét napján nem szabad vezetni, utána azonban engedélyezett a volán mögé ülni. Olvashatunk, tévézhetünk, viszont, akit zavar az erős fény, az mindenképpen használjon napszemüveget, akár beltéren is.